ITT Cannon, LLC KPSE00E14-19SDZ
KPSE00E14-19SDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E14-19SDZ
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE00E14-19SDZ.pdf
Availability of KPSE00E14-19SDZ
QUANTITY
KPSE00E14-19SDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E14-19SDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE00E14-19SDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E14-19SDZ
Related LinksKPSE00E, KPSE00E14-19SDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E14-19SDZ Details Description
Related parts for KPSE00E14-19SDZ
FIXED IND 150UH 5.5A 64 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC FLOATING-POINT COPROC V2 8DIP datasheet.pdf
SENS FIBER BREAK RESIST M4 7MM datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 481 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
TABLE FOOT MOUNT datasheet.pdf
OSC XO 50.11356MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf