Cornell Dubilier Electronics CD17FD910JO3F
CD17FD910JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD17FD910JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 91PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD17FD910JO3F.pdf
Availability of CD17FD910JO3F
QUANTITY
CD17FD910JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD17FD910JO3F
Internal Part NumberEIS-CD17FD910JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD17
PackagingBulk
Capacitance91pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.449" L x 0.181" W (11.40mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD17FD910JO3F
Related LinksCD17FD, CD17FD910JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD17FD910JO3F Details Description
Related parts for CD17FD910JO3F
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 30A TO-3PN datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 50MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
TIE 4 INCH 18LB NATURAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
IC MCU 16KB FLASH EZ PRO 42LGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf