Panasonic Electronic Components EEU-FM1E331
EEU-FM1E331 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1E331
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1E331.pdf
Availability of EEU-FM1E331
QUANTITY
EEU-FM1E331 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1E331
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1E331
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current903mA
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1E331
Related LinksEEU-F, EEU-FM1E331 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1E331 Details Description
Related parts for EEU-FM1E331
FIXED IND 1MH 1.5A 980 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.4PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A DL 10SON datasheet.pdf
XFRMR 1CT:2CT/1CT:2CT 1.2/1.2MH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 5% BP 1808 datasheet.pdf
2.0 WTB RETAINER 4CKT datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf