Cornell Dubilier Electronics CD18FD471JO3
CD18FD471JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD18FD471JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 470PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD18FD471JO3.pdf
Availability of CD18FD471JO3
QUANTITY
CD18FD471JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD18FD471JO3
Internal Part NumberEIS-CD18FD471JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD18
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.642" L x 0.201" W (16.30mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD18FD471JO3
Related LinksCD18FD, CD18FD471JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD18FD471JO3 Details Description
Related parts for CD18FD471JO3
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DUAL 4-INPUT MUX 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL VERT 30GOLD datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 518MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V Y5U 1812 datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf