Cornell Dubilier Electronics CD19FA103GO3
CD19FA103GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FA103GO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 10000PF 2% 100V RADIAL
Datasheet Download
CD19FA103GO3.pdf
Availability of CD19FA103GO3
QUANTITY
CD19FA103GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FA103GO3
Internal Part NumberEIS-CD19FA103GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD19
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.720" L x 0.370" W (18.30mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FA103GO3
Related LinksCD19FA, CD19FA103GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FA103GO3 Details Description
Related parts for CD19FA103GO3
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 8SOIC datasheet.pdf
FRAME FIXED FEMALE SZ4 FOR 3MOD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
INTERFACE CONVERTER datasheet.pdf
MANIFOLD KIT datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf