Cornell Dubilier Electronics CD19FD102FO3
CD19FD102FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD102FO3
Brief Description
CAP MICA 1000PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD102FO3.pdf
Availability of CD19FD102FO3
QUANTITY
CD19FD102FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD102FO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD102FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.650" L x 0.220" W (16.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD102FO3
Related LinksCD19FD, CD19FD102FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD102FO3 Details Description
Related parts for CD19FD102FO3
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SOCKET EXTERNAL TORX E10 1.10" datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.025 WHITE 300' datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 53POS W/PIN datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 680MA 956 MOHM datasheet.pdf
DISTRIBUTOR CURRENT LIMITING datasheet.pdf
RES 680 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ LVDS SMD datasheet.pdf