Cornell Dubilier Electronics CD19FD301FO3F
CD19FD301FO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD301FO3F
Brief Description
CAP MICA 300PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD301FO3F.pdf
Availability of CD19FD301FO3F
QUANTITY
CD19FD301FO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD301FO3F
Internal Part NumberEIS-CD19FD301FO3F
PackagingBulk
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD301FO3F
Related LinksCD19FD, CD19FD301FO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD301FO3F Details Description
Related parts for CD19FD301FO3F
RES TEMP SENS 56 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 150 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN SPLICE 20-24AWG THRU datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 2012 datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE HYBRID 20-512MHZ 40W CW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CR BKR THRMAG 125A 500VAC/110VDC datasheet.pdf
FUSE 2.5A 250V AXIAL datasheet.pdf