Cornell Dubilier Electronics CD19FD301GO3
CD19FD301GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD301GO3
Brief Description
CAP MICA 300PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD301GO3.pdf
Availability of CD19FD301GO3
QUANTITY
CD19FD301GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD301GO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD301GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance300pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD301GO3
Related LinksCD19FD, CD19FD301GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD301GO3 Details Description
Related parts for CD19FD301GO3
CABINET STL GRY/WHT 5.75LX6.25"W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 57.96VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 12A datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf