Cornell Dubilier Electronics CD19FD361FO3
CD19FD361FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD361FO3
Brief Description
CAP MICA 360PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD361FO3.pdf
Availability of CD19FD361FO3
QUANTITY
CD19FD361FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD361FO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD361FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance360pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.201" W (16.30mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD361FO3
Related LinksCD19FD, CD19FD361FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD361FO3 Details Description
Related parts for CD19FD361FO3
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FMC SDP INTERPOSER BOARD datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 1A SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf