Cornell Dubilier Electronics CD19FD361GO3
CD19FD361GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD361GO3
Brief Description
CAP MICA 360PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD361GO3.pdf
Availability of CD19FD361GO3
QUANTITY
CD19FD361GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD361GO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD361GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance360pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.201" W (16.30mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD361GO3
Related LinksCD19FD, CD19FD361GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD361GO3 Details Description
Related parts for CD19FD361GO3
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 208MA 2.76 OHM TH datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP ADJ 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
RES 152K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-822G datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 455MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES 572.875 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
M801 20C 20#20HD SKT PLUG OM datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf