Cornell Dubilier Electronics CD19FD501JO3
CD19FD501JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD501JO3
Brief Description
CAP MICA 500PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD501JO3.pdf
Availability of CD19FD501JO3
QUANTITY
CD19FD501JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD501JO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD501JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.201" W (16.30mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD501JO3
Related LinksCD19FD, CD19FD501JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD501JO3 Details Description
Related parts for CD19FD501JO3
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 16-TSSOP datasheet.pdf
IC FIFO 64X36X2 15NS 120QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
MOD WIRE WRAP OMAP5912 OSK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SW 1A 400V 150NS DO204AL datasheet.pdf