Vishay/Dale RN55D1103FBSL
RN55D1103FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1103FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1103FBSL.pdf
Availability of RN55D1103FBSL
QUANTITY
RN55D1103FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1103FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1103FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1103FBSL
Related LinksRN55D1, RN55D1103FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1103FBSL Details Description
Related parts for RN55D1103FBSL
BOX ABS BLACK 2"L X 2"W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4KV TRANS MODULE datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf