Cornell Dubilier Electronics CD19FD561GO3F
CD19FD561GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD561GO3F
Brief Description
CAP MICA 560PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD561GO3F.pdf
Availability of CD19FD561GO3F
QUANTITY
CD19FD561GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD561GO3F
Internal Part NumberEIS-CD19FD561GO3F
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.650" L x 0.201" W (16.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD561GO3F
Related LinksCD19FD, CD19FD561GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD561GO3F Details Description
Related parts for CD19FD561GO3F
FIXED IND 2.2UH 1.2A 108 MOHM datasheet.pdf
COVER STR RELIEF BLA AH 14P OR datasheet.pdf
IC TRIPLE INVERTER 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 370MA 850 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf