Bourns Inc. CD214A-R1200
CD214A-R1200 picture photo
Mfg. Part Number
CD214A-R1200
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC
Datasheet Download
CD214A-R1200.pdf
Availability of CD214A-R1200
QUANTITY
CD214A-R1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214A-R1200
Internal Part NumberEIS-CD214A-R1200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F12pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214A-R1200
Related LinksCD214A, CD214A-R1200 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214A-R1200 Details Description
Related parts for CD214A-R1200
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf