Bourns Inc. CD214A-T26CALF
CD214A-T26CALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214A-T26CALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC
Datasheet Download
CD214A-T26CALF.pdf
Availability of CD214A-T26CALF
QUANTITY
CD214A-T26CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214A-T26CALF
Internal Part NumberEIS-CD214A-T26CALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA (DO-214AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214A-T26CALF
Related LinksCD214A-, CD214A-T26CALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214A-T26CALF Details Description
Related parts for CD214A-T26CALF
IC DVR HICURR DARLINGTON 16-DIP datasheet.pdf
SOLDER NO-CLEAN .025" 23AWG 1LB datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT LV 6TSOP datasheet.pdf
PM1200 PROJ CAPACITIVE CONTROLLR datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 11.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf