Bourns Inc. CD214B-R3800
CD214B-R3800 picture photo
Mfg. Part Number
CD214B-R3800
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 3A SMB
Datasheet Download
CD214B-R3800.pdf
Availability of CD214B-R3800
QUANTITY
CD214B-R3800 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214B-R3800
Internal Part NumberEIS-CD214B-R3800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F40pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214B-R3800
Related LinksCD214B, CD214B-R3800 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214B-R3800 Details Description
Related parts for CD214B-R3800
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAPIN IEC 3A datasheet.pdf
DIODE 15A 200V SGL BRIDGE 4SIP datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf