Bourns Inc. CD214B-T12CALF
CD214B-T12CALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214B-T12CALF
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Datasheet Download
CD214B-T12CALF.pdf
Availability of CD214B-T12CALF
QUANTITY
CD214B-T12CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214B-T12CALF
Internal Part NumberEIS-CD214B-T12CALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.2A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214B-T12CALF
Related LinksCD214B-, CD214B-T12CALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214B-T12CALF Details Description
Related parts for CD214B-T12CALF
RES SMD 649K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
LED PM IND PROMINENT GRN/RD datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 10% 20W TO263 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 10M datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf