Bourns Inc. CD214B-T28CALF
CD214B-T28CALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214B-T28CALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Datasheet Download
CD214B-T28CALF.pdf
Availability of CD214B-T28CALF
QUANTITY
CD214B-T28CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214B-T28CALF
Internal Part NumberEIS-CD214B-T28CALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214B-T28CALF
Related LinksCD214B-, CD214B-T28CALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214B-T28CALF Details Description
Related parts for CD214B-T28CALF
RES SMD 51 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 600VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN LOCK TERMINAL STRIP 8POS datasheet.pdf
SWITCH 5A HINGE SPDT TAB datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 24.26MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf