Vishay/Dale CMF5047R500FKBF
CMF5047R500FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5047R500FKBF
Brief Description
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5047R500FKBF.pdf
Availability of CMF5047R500FKBF
QUANTITY
CMF5047R500FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5047R500FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5047R500FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5047R500FKBF
Related LinksCMF5047, CMF5047R500FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5047R500FKBF Details Description
Related parts for CMF5047R500FKBF
IC REG LDO ADJ 3A TO220-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 20-60VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RP-TNC JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf