Bourns Inc. CD214B-T90ALF
CD214B-T90ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214B-T90ALF
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AA
Datasheet Download
CD214B-T90ALF.pdf
Availability of CD214B-T90ALF
QUANTITY
CD214B-T90ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214B-T90ALF
Internal Part NumberEIS-CD214B-T90ALF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.1A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214B-T90ALF
Related LinksCD214B, CD214B-T90ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214B-T90ALF Details Description
Related parts for CD214B-T90ALF
CONN RING 16-22 AWG #6 PL-GRIP datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 5X108 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1.2 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 25UH 800MA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 4A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf