Bourns Inc. CD214C-R3800
CD214C-R3800 picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-R3800
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 3A SMC
Datasheet Download
CD214C-R3800.pdf
Availability of CD214C-R3800
QUANTITY
CD214C-R3800 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-R3800
Internal Part NumberEIS-CD214C-R3800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 3A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F40pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-R3800
Related LinksCD214C, CD214C-R3800 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-R3800 Details Description
Related parts for CD214C-R3800
IC 1-OF-4 FET MUX/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 1A TO-214 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 32-QFN datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
DEV KIT FOR STM32 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 9pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf