Bourns Inc. CD214C-T45ALF
CD214C-T45ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T45ALF
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T45ALF.pdf
Availability of CD214C-T45ALF
QUANTITY
CD214C-T45ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T45ALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T45ALF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T45ALF
Related LinksCD214C, CD214C-T45ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T45ALF Details Description
Related parts for CD214C-T45ALF
CONN RECEPT 40POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 149 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN GRN PVC FREE datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.5A datasheet.pdf
CONN FFC TOP 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf