Bourns Inc. CD214C-T51ALF
CD214C-T51ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T51ALF
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T51ALF.pdf
Availability of CD214C-T51ALF
QUANTITY
CD214C-T51ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T51ALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T51ALF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T51ALF
Related LinksCD214C, CD214C-T51ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T51ALF Details Description
Related parts for CD214C-T51ALF
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC PFC CTRLR TRANSITN-MODE 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf