Bourns Inc. CD214C-T58CALF
CD214C-T58CALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T58CALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T58CALF.pdf
Availability of CD214C-T58CALF
QUANTITY
CD214C-T58CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T58CALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T58CALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T58CALF
Related LinksCD214C-, CD214C-T58CALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T58CALF Details Description
Related parts for CD214C-T58CALF
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 800MA 140 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
D4F-102-3D datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PROGR 48TQFP datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC744LC3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf