Bourns Inc. CD214L-T40ALF
CD214L-T40ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214L-T40ALF
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Datasheet Download
CD214L-T40ALF.pdf
Availability of CD214L-T40ALF
QUANTITY
CD214L-T40ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214L-T40ALF
Internal Part NumberEIS-CD214L-T40ALF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.4A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214L-T40ALF
Related LinksCD214L, CD214L-T40ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214L-T40ALF Details Description
Related parts for CD214L-T40ALF
RES SMD 237 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf