Yageo CFR-25JR-52-220R
CFR-25JR-52-220R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JR-52-220R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JR-52-220R.pdf
Availability of CFR-25JR-52-220R
QUANTITY
CFR-25JR-52-220R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JR-52-220R
Internal Part NumberEIS-CFR-25JR-52-220R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JR-52-220R
Related LinksCFR-25JR, CFR-25JR-52-220R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JR-52-220R Details Description
Related parts for CFR-25JR-52-220R
FILTER LINE 3MH 7A VERTICAL datasheet.pdf
MAT TABLE ESD 24"X40' GREEN datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 1CH 1GBPS 8WSON datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 8.71"L X 13.26"W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.17 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
EMI CHIP BEAD UH SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf