Cornell Dubilier Electronics CD30FD103JO3F
CD30FD103JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD30FD103JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 10000PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD30FD103JO3F.pdf
Availability of CD30FD103JO3F
QUANTITY
CD30FD103JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD30FD103JO3F
Internal Part NumberEIS-CD30FD103JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD30
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max)0.890" (22.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD30FD103JO3F
Related LinksCD30FD, CD30FD103JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD30FD103JO3F Details Description
Related parts for CD30FD103JO3F
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
CONN HDI RECPT 280POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LED ES RECT ARRAY WHITE 1140 LM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf