Cornell Dubilier Electronics CD30FD113FO3
CD30FD113FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD30FD113FO3
Brief Description
CAP MICA 0.011UF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD30FD113FO3.pdf
Availability of CD30FD113FO3
QUANTITY
CD30FD113FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD30FD113FO3
Internal Part NumberEIS-CD30FD113FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.799" L x 0.350" W (20.30mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max)0.890" (22.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD30FD113FO3
Related LinksCD30FD, CD30FD113FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD30FD113FO3 Details Description
Related parts for CD30FD113FO3
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODR/DEMUX 16TSSOP datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL HS DIFF LINE DRVR 8-DIP datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER CAP 3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf