Cornell Dubilier Electronics CD30FD123GO3F
CD30FD123GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD30FD123GO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 0.012UF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD30FD123GO3F.pdf
Availability of CD30FD123GO3F
QUANTITY
CD30FD123GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD30FD123GO3F
Internal Part NumberEIS-CD30FD123GO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD30
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.799" L x 0.358" W (20.30mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max)0.890" (22.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD30FD123GO3F
Related LinksCD30FD, CD30FD123GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD30FD123GO3F Details Description
Related parts for CD30FD123GO3F
CAP ALUM 4700UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CBL 23POS 0.5MM JMPR TYPE A 10" datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG 30AU datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 200V SCREW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf