Fox Electronics FXO-HC530-29.4912
FXO-HC530-29.4912 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC530-29.4912
Brief Description
OSC XO 29.4912MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC530-29.4912.pdf
Availability of FXO-HC530-29.4912
QUANTITY
FXO-HC530-29.4912 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC530-29.4912
Internal Part NumberEIS-FXO-HC530-29.4912
TypeXO (Standard)
Frequency29.4912MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC530-29.4912
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC530-29.4912 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC530-29.4912 Details Description
Related parts for FXO-HC530-29.4912
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIN STANDARD POWER-FORME F datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 10PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 175MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.6A 24.5 MOHM datasheet.pdf