Cornell Dubilier Electronics CD30FD272GO3
CD30FD272GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD30FD272GO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 2700PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD30FD272GO3.pdf
Availability of CD30FD272GO3
QUANTITY
CD30FD272GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD30FD272GO3
Internal Part NumberEIS-CD30FD272GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD30
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.772" L x 0.252" W (19.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.850" (21.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD30FD272GO3
Related LinksCD30FD, CD30FD272GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD30FD272GO3 Details Description
Related parts for CD30FD272GO3
RES SMD 97.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 32POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CRIMPER BOLT - SPECIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf