Cornell Dubilier Electronics CD30FD432GO3F
CD30FD432GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD30FD432GO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 4300PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD30FD432GO3F.pdf
Availability of CD30FD432GO3F
QUANTITY
CD30FD432GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD30FD432GO3F
Internal Part NumberEIS-CD30FD432GO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD30
PackagingBulk
Capacitance4300pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.780" L x 0.272" W (19.80mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.858" (21.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD30FD432GO3F
Related LinksCD30FD, CD30FD432GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD30FD432GO3F Details Description
Related parts for CD30FD432GO3F
IDC CABLE - MKS50K/MC50F/MCF50K datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 6NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 15POS datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf