Texas Instruments CD4001BM96
CD4001BM96 picture photo
Mfg. Part Number
CD4001BM96
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC
Datasheet Download
CD4001BM96.pdf
Availability of CD4001BM96
QUANTITY
CD4001BM96 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4001BM96
Internal Part NumberEIS-CD4001BM96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series4000B
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply3 V ~ 18 V
Current - Quiescent (Max)1µA
Current - Output High, Low3.4mA, 3.4mA
Logic Level - Low1.5 V ~ 4 V
Logic Level - High3.5 V ~ 11 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL90ns @ 15V, 50pF
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4001BM96
Related LinksCD400, CD4001BM96 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD4001BM96 Details Description
Related parts for CD4001BM96
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 4MH 30A 10 MOHM CHASS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PLASTIC LABEL datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.5MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf