Texas Instruments CD4001BPWRG4
CD4001BPWRG4 picture photo
Mfg. Part Number
CD4001BPWRG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP
Datasheet Download
CD4001BPWRG4.pdf
Availability of CD4001BPWRG4
QUANTITY
CD4001BPWRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4001BPWRG4
Internal Part NumberEIS-CD4001BPWRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series4000B
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply3 V ~ 18 V
Current - Quiescent (Max)1µA
Current - Output High, Low3.4mA, 3.4mA
Logic Level - Low1.5 V ~ 4 V
Logic Level - High3.5 V ~ 11 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL90ns @ 15V, 50pF
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4001BPWRG4
Related LinksCD4001, CD4001BPWRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD4001BPWRG4 Details Description
Related parts for CD4001BPWRG4
SIDACTOR BIDIR 140V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-2000 PSI datasheet.pdf
IC DC-DC CONV DUAL AMOLED 12DFN datasheet.pdf
CMD-0-9-REFILL datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.200 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
HEX DIE SET,.105/.128/.151 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
SINGLE ALARM CONTACT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf