Texas Instruments CD40147BM96
CD40147BM96 picture photo
Mfg. Part Number
CD40147BM96
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC BCD PRIORITY ENCODER 16-SOIC
Datasheet Download
CD40147BM96.pdf
Availability of CD40147BM96
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CD40147BM96 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD40147BM96
Internal Part NumberEIS-CD40147BM96
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series4000B
PackagingTape & Reel (TR)
TypePriority Encoder
Circuit10 x 1:4
Independent Circuits1
Current - Output High, Low6.8mA, 6.8mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply3 V ~ 18 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD40147BM96
Related LinksCD401, CD40147BM96 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD40147BM96 Details Description
Related parts for CD40147BM96
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B DUAL 44PLCC datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf