Cornell Dubilier Electronics CD42FD303JO3F
CD42FD303JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD42FD303JO3F
Brief Description
CAP MICA 0.03UF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD42FD303JO3F.pdf
Availability of CD42FD303JO3F
QUANTITY
CD42FD303JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD42FD303JO3F
Internal Part NumberEIS-CD42FD303JO3F
PackagingBulk
Capacitance0.03µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Temperature
Size / Dimension1.441" L x 0.350" W (36.60mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max)0.890" (22.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD42FD303JO3F
Related LinksCD42FD, CD42FD303JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD42FD303JO3F Details Description
Related parts for CD42FD303JO3F
MODULE PWR INLET C8 SCRW SLD PCB datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
SENS 100PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 400W datasheet.pdf
TERM FEMALE 18-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf