Microchip Technology MIC5156-3.3YM
MIC5156-3.3YM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5156-3.3YM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear Transistor Driver
Brief Description
IC REG CTRLR SGL 3.3V 8-SOIC
Datasheet Download
MIC5156-3.3YM.pdf
Availability of MIC5156-3.3YM
QUANTITY
MIC5156-3.3YM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5156-3.3YM
Internal Part NumberEIS-MIC5156-3.3YM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear Transistor Driver
Series-
PackagingTube
TypePositive Fixed
Number of Outputs1
Current - Supply2.7mA
Voltage - Input3 V ~ 36 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5156-3.3YM
Related LinksMIC515, MIC5156-3.3YM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5156-3.3YM Details Description
Related parts for MIC5156-3.3YM
RES 240K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 570MA 490 MOHM datasheet.pdf
IC AMP RF GP 3600MHZ 6.2V SOT-89 datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS .100 VERT T/H datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
VALUE LINE PADLOCK 0.75 YELLO datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf