Cornell Dubilier Electronics CD42FD363GO3F
CD42FD363GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD42FD363GO3F
Brief Description
CAP MICA 0.036UF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD42FD363GO3F.pdf
Availability of CD42FD363GO3F
QUANTITY
CD42FD363GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD42FD363GO3F
Internal Part NumberEIS-CD42FD363GO3F
PackagingBulk
Capacitance0.036µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Temperature
Size / Dimension1.449" L x 0.382" W (36.80mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max)0.902" (22.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD42FD363GO3F
Related LinksCD42FD, CD42FD363GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD42FD363GO3F Details Description
Related parts for CD42FD363GO3F
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 12-BIT 500KHZ A/D CONV 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN/GCM 5-20R SAFEWAY 20A/125V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W SMBJ datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220S datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING U-BOLT BRONZE datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf