Sumida Corporation CD43NP-3R9MC
CD43NP-3R9MC picture photo
Mfg. Part Number
CD43NP-3R9MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 1.84A 93.7 MOHM
Datasheet Download
CD43NP-3R9MC.pdf
Availability of CD43NP-3R9MC
QUANTITY
CD43NP-3R9MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CD43NP-3R9MC
Internal Part NumberEIS-CD43NP-3R9MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCD43
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±20%
Current Rating1.84A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)93.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)