Sumida Corporation CD43NP-560KC
CD43NP-560KC picture photo
Mfg. Part Number
CD43NP-560KC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 420MA 937 MOHM
Datasheet Download
CD43NP-560KC.pdf
Availability of CD43NP-560KC
QUANTITY
CD43NP-560KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CD43NP-560KC
Internal Part NumberEIS-CD43NP-560KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCD43
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)937 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD43NP-560KC
Related LinksCD43NP, CD43NP-560KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CD43NP-560KC Details Description
Related parts for CD43NP-560KC
RES 25.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 680 OHM 6SIP datasheet.pdf
TERM RING 8AWG #10 PLASTI-G datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
KJL 0 10 POTTING CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
ADC 10BIT 4CH 1MSPS 4CH 10-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf