Texas Instruments CD4502BM
CD4502BM picture photo
Mfg. Part Number
CD4502BM
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER HEX 1-INPUT 16SOIC
Datasheet Download
CD4502BM.pdf
Availability of CD4502BM
QUANTITY
CD4502BM Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4502BM
Internal Part NumberEIS-CD4502BM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series4000B
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element6
Current - Output High, Low3.4mA, 20.4mA
Voltage - Supply3 V ~ 18 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4502BM
Related LinksCD45, CD4502BM Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD4502BM Details Description
Related parts for CD4502BM
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR SS CAP 8-DIP datasheet.pdf
FILTER EMI 5000 PF C TYPE datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIN-POWER FIXING BRACKET BR 15MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
PINPOINT 0.5MM SPOT LENS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 60POS datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf