TDK-Lambda Americas, Inc. Z100-2-IEEE-U
Z100-2-IEEE-U picture photo
Mfg. Part Number
Z100-2-IEEE-U
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-100V
Datasheet Download
Z100-2-IEEE-U.pdf
Availability of Z100-2-IEEE-U
QUANTITY
Z100-2-IEEE-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z100-2-IEEE-U
Internal Part NumberEIS-Z100-2-IEEE-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesZ+
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 100VDC
Current - Output0 ~ 2A
Display TypeDigital
Number of Characters4 (2)
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesGPIB, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)200W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line2mV + 0.01%
Voltage Regulation - Load2mV + 0.01%
Current Regulation - Line2mA + 0.01%
Current Regulation - Load5mA + 0.01%
Ripple8mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z100-2-IEEE-U
Related LinksZ100-2, Z100-2-IEEE-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z100-2-IEEE-U Details Description
Related parts for Z100-2-IEEE-U
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 50VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT TIN .156 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.150" datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC REG CTLR BCK BST PWM datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf