Cornell Dubilier Electronics CD4CD150JO3
CD4CD150JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD4CD150JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 15PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD4CD150JO3.pdf
Availability of CD4CD150JO3
QUANTITY
CD4CD150JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4CD150JO3
Internal Part NumberEIS-CD4CD150JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD4
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4CD150JO3
Related LinksCD4CD, CD4CD150JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD4CD150JO3 Details Description
Related parts for CD4CD150JO3
IC SPEAKERPHONE CIRCUIT 42-SDIP datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.02"LX3.27"W datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BLADE TORX T10 6.89" datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS 1MM datasheet.pdf