Cornell Dubilier Electronics CD4ED390GO3
CD4ED390GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD4ED390GO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 39PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD4ED390GO3.pdf
Availability of CD4ED390GO3
QUANTITY
CD4ED390GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4ED390GO3
Internal Part NumberEIS-CD4ED390GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD4
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4ED390GO3
Related LinksCD4ED, CD4ED390GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD4ED390GO3 Details Description
Related parts for CD4ED390GO3
LOOP PRESS BACK 5/8" X 50YD BLK datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.25K OHM 1% 20W datasheet.pdf
LP 7.62/02/180 3.2SN OR datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR W/OPEGS V-0 SAU 2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf