Cornell Dubilier Electronics CD4ED820GO3F
CD4ED820GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD4ED820GO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 82PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD4ED820GO3F.pdf
Availability of CD4ED820GO3F
QUANTITY
CD4ED820GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4ED820GO3F
Internal Part NumberEIS-CD4ED820GO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD4
PackagingBulk
Capacitance82pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4ED820GO3F
Related LinksCD4ED8, CD4ED820GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD4ED820GO3F Details Description
Related parts for CD4ED820GO3F
FIXED IND 7.5NH 680MA 104 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
POWR STRP 19"15A 6OUT 15'CRD BLK datasheet.pdf
STRIPPING TOOL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 32VAC/VDC 5PK BOX datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf