Cornell Dubilier Electronics CD4FD101GO3
CD4FD101GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD4FD101GO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 100PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD4FD101GO3.pdf
Availability of CD4FD101GO3
QUANTITY
CD4FD101GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4FD101GO3
Internal Part NumberEIS-CD4FD101GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD4
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4FD101GO3
Related LinksCD4FD, CD4FD101GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD4FD101GO3 Details Description
Related parts for CD4FD101GO3
IDC CABLE - MSD24K/MC24G/MPK24K datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 16VDC 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 35POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CMC RCPT 48POS 4ROW GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 13.46MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf