Cornell Dubilier Electronics CD4FD121FO3
CD4FD121FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD4FD121FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 120PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD4FD121FO3.pdf
Availability of CD4FD121FO3
QUANTITY
CD4FD121FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4FD121FO3
Internal Part NumberEIS-CD4FD121FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD4
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4FD121FO3
Related LinksCD4FD, CD4FD121FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD4FD121FO3 Details Description
Related parts for CD4FD121FO3
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf
HM2H07P1LF SHROUD STYLE A LF datasheet.pdf
SENSOR IMAGE COLOR CMOS 48-LCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8WLCSP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DGTL ISO 6KV 2CH 16SOIC datasheet.pdf
SPACER STRIPPER datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf