Cornell Dubilier Electronics CD4FD361FO3
CD4FD361FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD4FD361FO3
Brief Description
CAP MICA 360PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD4FD361FO3.pdf
Availability of CD4FD361FO3
QUANTITY
CD4FD361FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4FD361FO3
Internal Part NumberEIS-CD4FD361FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance360pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4FD361FO3
Related LinksCD4FD, CD4FD361FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD4FD361FO3 Details Description
Related parts for CD4FD361FO3
IC PROGRAM 4.200V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK TS35 KRG BN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADM1068LQ datasheet.pdf
IC CLK SLICER PECL ZDB 28-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 320MA 300 MOHM datasheet.pdf