Cornell Dubilier Electronics CD4FD361FO3F
CD4FD361FO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD4FD361FO3F
Brief Description
CAP MICA 360PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD4FD361FO3F.pdf
Availability of CD4FD361FO3F
QUANTITY
CD4FD361FO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4FD361FO3F
Internal Part NumberEIS-CD4FD361FO3F
PackagingBulk
Capacitance360pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4FD361FO3F
Related LinksCD4FD3, CD4FD361FO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD4FD361FO3F Details Description
Related parts for CD4FD361FO3F
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
EDGECARD 132POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
KEY REPLACEMENT A126 CODE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf