Cornell Dubilier Electronics CD5CC030DO3
CD5CC030DO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD5CC030DO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 3PF 0.5PF 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5CC030DO3.pdf
Availability of CD5CC030DO3
QUANTITY
CD5CC030DO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5CC030DO3
Internal Part NumberEIS-CD5CC030DO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD5
PackagingBulk
Capacitance3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5CC030DO3
Related LinksCD5CC, CD5CC030DO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5CC030DO3 Details Description
Related parts for CD5CC030DO3
IC Z8 GP MCU 4K OTP 40DIP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2924 datasheet.pdf
RING/FLAG KRIMPTITE (C-144-10) datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.953 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 106 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf